Autor

Autorem wszystkich bajek jest Konrad Dziennik

Pisanie bajek dla dzieci to wyłącznie hobby, jednak istnieje możliwość współpracy z wydawnictwami na zasadzie zamówienia treści kierowanych do dzieci w różnym wieku.


Dlaczego bajki? Jak to się zaczęło?

Kilkanaście lat temu przejmując część obowiązków żony do których zaliczało się usypianie trójki małych dzieci zostałem zmobilizowany przez nie do opowiadania im bajek. Tuląc dziecko do snu i będąc blisko niego trudno trzymać książkę w ręku, tym bardziej niemal w ciemności. Klasycznych bajek już prawie nie pamiętałem, nie miałem chęci przypominać ich sobie a już tym bardziej uczyć się ich na pamięć. Do tego znaczna część z nich zwyczajnie mnie nudziła, była banalna, niewiele uczyła o współczesnym życiu pomimo uniwersalności bajek z zasady. W większości z nich można doszukać się też przemocy, bo czyż ucinane głowy, porwania, trucie itp. nie jest przemocą? Nie chciałem dzieci straszyć, ale uczyć je, bawić, otwierać przed nimi świat, który nie jest łatwy, ale nie musi być straszny, brutalny itp. Zacząłem wymyślać więc własne bajki, historie, które z racji tego że dzieci dość szybko zasypiały musiały być krótkie, konkretne i do tego nie miały nudzić mnie. Tak opowiadane historie zacząłem powoli spisywać, ale już w postaci rymowanej, bardziej ciekawszej, zabawnej. Bajki, historie budowane są tak, że każdy w zależności od wieku inaczej potrafi je zinterpretować. Inaczej rozumie je małe dziecko, inaczej starsze, nastolatek a inaczej osoba dorosła. Każdy w zależności od wieku ma znaleźć w nich coś dla siebie przy okazji dobrze się przy nich bawiąc.

W swoich bajkach nie kieruję się tym co pisali inni bajkopisarze, nie czerpię z żadnych opowieści, historii, opowiadań itp. Oczywiście nie uniknie się podobieństw do kogoś, czegoś co już zostało napisane czy opowiedziane gdyż kierując treści do dzieci trzeba mimo wszystko budować historie w sposób prosty i zrozumiały choćby dlatego, że ich doświadczenie życiowe jest jeszcze niewielkie.

*Bajki udostępniam całkowicie za darmo. Płacą mi dobrze za inne rzeczy, które robię w życiu. Najlepszą “zapłatą” będzie to, że komuś sprawią choć przez chwilę trochę radości, skłonią do przemyśleń.

———————-

Bajki publikowane na stronach nie stanowią całości twórczości autora.